KRISTIÁN ŠEBEK ZAZPÍVÁ PÍSNĚ KARLA GOTTA

Můj vzor, Božský Karel – tak se jmenuje velkolepý vzpomínkový koncert v podání mladého interpreta Kristiána Šebka za doprovodu orchestru, kterým vyvrcholí sobotní hudební program na hlavní scéně. Koncert, který zaručeně nadchne publikum jakéhokoli věku, s pokorou mapuje celou hudební kariéru největšího českého zpěváka, jeho životní cestu, a je doplněný i o příběhy jednotlivých písní.
„Karel Gott se stal mým vzorem a je jím dodnes. Jeho písně zpívám od útlého dětství. Ještě za dob jeho vystupování vznikla myšlenka vzdát mu hold a tyto nádherné melodie šířit dál. Po jeho odchodu jsme tyto plány odložili s obavou, že budeme považováni za opovážlivé, teprve nyní si troufáme náš projekt představit světu,” uvedl k projektu zpěvák Kristián Šebek.

 

JAK ŠEL ČAS ZÁBŘEHEM – REPREZENTATIVNÍ VÝSTAVA V MUZEU

Ve spolupráci se šumperským muzeem město připravilo reprezentativní výstavu starých pohlednic a fotografií Zábřeha. Ta bude od 24. srpna do poloviny listopadu otevřena v Domě Pod Podloubím – v renesančních místnostech v přízemí muzea.
„Výstava bude zachycovat město v průběhu 19. a 20. století – z této doby vychází také materiály ve sbírkách muzea. Některé snímky se sice již v literatuře objevily, ale některé dosud nebyly zveřejněny. Fotografie budou řazeny tematicky a uspořádány na zhruba čtyřiceti panelech. Ke každému snímku bude připojen poměrně obsáhlý popisek,“ informovala kurátorka výstavy Mgr. Michaela Kollerová.
V návaznosti na výstavu město vydá také více než stostránkový reprezentativní katalog obsahující nejzajímavější snímky z výstavy.

 

JAZZOVÁ MŠE JAROMÍRA HNILIČKY V ZÁBŘEHU PO 20 LETECH

Jazzová mše je neortodoxní spojení dvou hudebních forem – klasiky a jazzu, které na konci šedesátých let minulého století napsal legendární trumpetista brněnského orchestru Gustava Broma a skladatel Jaromír Hnilička (1932–2016). V 70. letech sklidila „Missa Jazz“ velký úspěch v západní Evropě. Mše má koncertantní charakter, je komponována pro plně obsazený jazzový big band a klasicky školený sbor. V Zábřehu zazněla pod otevřeným nebem poprvé 29. srpna 2004 při oslavách 750 let města.
Po dvaceti letech se dočká nového provedení, a opět open air. Postará se o něj zábřežský orchestr Moravia Big Band pod vedením uměleckého vedoucího Pavla Doubravy ve spolupráci se smíšeným pěveckým sborem Amate.

 

KDO JE JUDE THADDEUS OKOLO?

Nedělní slavnostní mši svatou bude celebrovat apoštolský nuncius v České republice, Jeho Excelence arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. O koho se jedná? Arcibiskup Okolo se narodil v roce 1956 v Nigérii. Na kněze byl vysvěcen 2. července 1983. O sedm let později vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku, České republice a Austrálii. V roce 2008 byl jmenován apoštolským nunciem ve Středoafrické republice a Čadu, později v Dominikánské republice a v Portoriku. V roce 2017 byl arcibiskup Okolo jmenován nunciem v Irsku, kde působil až do 1. května 2022, kdy se na základě jmenování papeže Františka stal novým apoštolským nunciem v České republice.
Hovoří anglicky, italsky, francouzsky, německy, španělsky a také česky.

 

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ NA MĚSTSKÉM FACEBOOKU

Už na jaře vyhlásilo město ve spolupráci s kulturní komisí fotosoutěž Zábřeh – moje město, do níž zaslaly asi tři desítky účastníků na 120 soutěžních fotografií. Ty byly rozděleny do tří kategorií: Architektura, Lidé a události a Příroda. Všechny fotografie byly v polovině července umístěny v albu na facebookovém profilu města. Nejlepší snímky vzejdou z hlasování veřejnosti, které potrvá až do neděle 11. srpna. Výsledky soutěže budou oficiálně vyhlášeny a všichni účastníci symbolicky oceněni na vernisáži, která se uskuteční při zahájení Dnů evropského dědictví 20. září 2024 v prostorách ZUŠ.
Kromě toho se s některými fotografiemi setkají návštěvníci Slavností v improvizované venkovní galerii, která vznikne v prostoru bývalých garáží za starou radnicí. „Zveřejněním snímků chceme podpořit místní amatérské fotografy,  ale také upozornit na zajímavý prostor, který před několika lety vznikl přímo v historickém centru města,“ vysvětlil Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

 

INÉ KAFE NABÍDNE SVOJE NEJVĚTŠÍ HITY

Očekávanou hudební událostí zábřežských Slavností bude také koncert slovenské punk-rockové legendy Iné Kafe. Ta se v Zábřehu objeví po dlouhých 11 letech, v roce 2013 zde vystoupila naposledy – jako headliner na festivalu 7apůlfest. Kapela s domovskou stanicí v Bratislavě se na pódiích dávno přesahujících slovenské hranice pohybuje od roku 1995. Je pravda, že za svoji éru si prošla i bezkoncertním obdobím 2006–2010, přesto se po restartu dostala znovu do hledáčku příznivců dobré muziky. Během své kariéry získala mnohá ocenění včetně několika platinových desek za prodaná alba. Určitě se můžeme těšit na průřez bohatou tvorbou, kterou do nás vypálí v posílené sestavě o druhou kytaru. „Fanúšikom odpálime z drvivej väčšiny najväčšie hity. Pridáme k tomu aj zopár noviniek a tiež možno oprášime niekoľko skladieb, ktoré sme dlho nehrali. Chystáme aj nejaké prekvapenia, príďte a uvidíte,“ láká na zábřežské vystoupení, které startuje v 17 hodin, frontman kapely Vratko Rohoň.

 

KDO JE MODERÁTORKA SONIA EDDE?

Z Jihlavy pocházející moderátorka, zpěvačka a DJka, kterou můžete slýchat v Noční show rádia Kiss. Jako moderátorka pracovala také v Country Rádiu nebo Hit Rádiu Vysočina, na Prima COOL získala zkušenosti i s televizním vysíláním. Proslavila se díky moderování pseudozpravodajské relace Úplně debilní zprávy, kterou vysílala Prima COOL v hlavním vysílacím čase. Pořadu nechyběl humor a nadsázka. Moderátorka v něm uváděla vtipným způsobem aktuální zprávy, novinky ze světa politiky nebo showbyznysu. Sonia Edde je Playmate – fotila titulku prestižního pánského magazínu Playboy. Od dětství zpívá, své songy si většinou sama skládá, další její láskou je příroda, cestování, její fenka Bibi a taky osobní rozvoj, kterému se Sonia Edde věnuje i na stejnojmenném Youtube kanále.

 

FOOD ZÓNA BUDE LÁKAT NA GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY

Návštěvníci Slavností budou moci ve food zóně ochutnat řadu gastronomických specialit. „Dali jsme si záležet na tom, aby se na Slavnostech prezentovaly producenti s těmi nejlepšími referencemi. Základní podmínkou byla prvotřídní kvalita,“ uvedl Vratislav Jarmar, mj. organizátor věhlasného food festivalu Jídlo na ulici. Kromě tradičního zlatavého moku z Hanušovic a z místního pivovaru Welzl se návštěvníci mohou těšit na výbornou kávu, kvalitní francouzská a španělská vína, prosecco z vyhlášeného italského vinařství Ciodet nebo široký výběr nejen karibských rumů z místního Baru Retro. Ochutnat bude možné mimo jiné belgické hranolky, americké BBQ, hot dog na korejský způsob, autentickou indonéskou nebo egyptskou kuchyni a samozřejmě také tradiční české pokrmy. Chybět nebudou ani sladké delikatesy nebo Smoothina – zmrzlina plná pravého ovoce. Nabídka bude opravdu bohatá.

 

DĚTI SI VYZKOUŠÍ I CIRKUSOVÉ DOVEDNOSTI

Zábřežské Slavnosti nabídnou také pestré vyžití pro dětské návštěvníky všech věkových kategorií. Na travnaté ploše pod náměstím, ale hlavně v amfiteátru před zámkem a za ním, v okolí Kapří fontány, na ně čeká spousta zábavy. Na vedlejší scéně před zámkem pozve divadlo Buřt malé i velké diváky na variaci klasické pohádky Josefa Čapka s názvem O kóče a pséku. Představení je plné improvizace, hry s předměty a kontaktu s divákem. Ten nabídne také kejklířská show Cirkusu LeVitare, na níž naváže žonglérský workshop. Cirkusovou akrobacii představí soubor Cirk Atum a pohled do drsného období raného středověku zase skupina historického šermu Barbaři. Program doplní aktivity na lezecké stěně zábřežských Lezců, ve skautské osadě oddílu Skalák nebo na stanovištích připravených Mateřským a rodinným centrem Hnízdo. Chybět nebude dočasné tetování, malování na obličej, spoustu adrenalinu nabídne paintballová střelnice či interaktivní stanoviště zábřežských hasičů. Tradiční lunapark se zábavními atrakcemi pro děti i dospělé mohou příchozí tentokrát navštívit v okolí Kapří fontány za zámkem.

 

V MUZEU BUDE K VIDĚNÍ I SOCHA MASARYKA

Během výstavy Jak šel čas Zábřehem bude v muzeu prezentován i sádrový model sochy Tomáše Garrigue Masaryka, která měla být v Zábřehu vztyčena po 2. světové válce. K tomu ale nikdy nedošlo.
Ve městě stávala socha prvního československého prezidenta již v období první republiky. Tu odstranili nacisti. Po skončení války se chystalo pořízení nové Masarykovy sochy, veřejná sbírka v roce 1946 vynesla přes 168 tisíc tehdejších korun. Zhotovením sochy byl pověřen rodák z nedaleké Leštiny, akademický sochař Antonín Berka (1905–1995) působící v té době v Zábřeze. V roce 1948 byl již sádrový model hotový, k realizaci sochy ale nedošlo vlivem komunistického puče. V roce 1968 byla opět snaha sochu nechat odlít, srpnové události ale i to znemožnily.
V loňském roce se podařilo zábřežským patriotům v čele se starostou Františkem Johnem objevit sádrový model sochy, vydražit jej v aukční galerii a převézt do Zábřeha.

 

ZÁMECKÉ SKLEPENÍ POZVE NA DEGUSTACI

Málokdo z běžných návštěvníků města tuší, že se v podzemí zámku (dnes sídla městského úřadu) nacházejí pozoruhodné sklepy, které dokládají minulost zdejšího zámeckého sídla. Podzemní prostory se dlouhé desítky let nevyužívaly, díky čemuž jsou dochované téměř v původní podobě klenutých barokních sklepů. Dlouho také byly, až na drobné výjimky, veřejnosti nepřístupné. Nedávno nechala radnice provést ve sklepeních poměrně rozsáhlé úpravy, včetně vybudování nové toalety. Návštěvníci Slavností tak budou mít jedinečnou příležitost tyto zrekonstruované prostory navštívit a prohlédnout si je.
Návštěvu tajemného zámeckého sklepení si navíc budou moci zpříjemnit degustací kvalitních vín z rodinného vinařství rodu Osičků. To bylo založeno již roku 1790 Janem Osičkou, který byl jedním z prvních vinařů ve Velkých Bílovicích. Vinařství Osička se dnes zaměřuje na tvorbu kvalitních přívlastkových vín a na služby pro vinaře.

 

STÁNEK INFOCENTRA NABÍDNE PŘEDMĚTY S LOGEM OSLAV

Prezentační a prodejní stánek zábřežského infocentra nabídne návštěvníkům sobotních Slavností pestrou paletu upomínkových předmětů, které se mohou stát hezkou památkou na letošní výročí města. „Zájemci si budou moci vybrat z široké nabídky upomínkových předmětů s logem připomínajícím 770 let našeho města, k dispozici bude například blok s propiskou, hrnek, šátek, odznáček nebo taška, tričko a řada dalších drobností. Pro sběratele a turisty jsme připravili také výroční turistickou známku a novou turistickou vizitku s povedenou fotografií Domu Pod Podloubím od místní fotografky Ivany Brzobohaté,“ láká ke stánku infocentra jeho vedoucí Iva Kovářová.
V nabídce bude rovněž výpravná publikace Jak šel čas Zábřehem vytvořená péčí pracovníků Vlastivědného muzea v Šumperku. Ta obsahuje desítky zajímavých fotografií a pohlednic města tvořící pestrou mozaiku jeho historie od konce 19. do 90. let minulého století.

 

ČERNOBÍLÉ OHLÉDNUTÍ UNIKÁTNÍ FILMOVÝ DOKUMENT

Hned třikrát promítne zábřežské kino během sobotního odpoledne unikátní filmový dokument Černobílé ohlédnutí. Jedná se o koláž filmových záznamů zábřežských nadšenců, které vznikaly v průběhu minulého století a zachycují život ve městě od doby před vypuknutím 2. světové války až do 80. let. „Černobílé ohlédnutí vzniklo zásluhou zábřežského filmaře Martina Strouhala a jeho týmu a dnes je vlastně dokumentem i o době svého vzniku – snímek se totiž poprvé promítal už před dvaceti lety k výročí 750 let města Zábřeh. Použité filmové materiály pocházely z archivu Jana Šmída a Klubu filmových amatérů, který v 70. a 80. letech působil pod křídly kulturního domu,“ připomněl Zdeněk David. V průběhu roku 2004 a na počátku roku následujícího se film dočkal v kině Retro neuvěřitelných třinácti repríz.

 

MĚSTSKÝ ZNAK SE ZASKVÍ NOVOTOU

Historický znak města Zábřeha byl vyrobený tepáním z měděného plechu, chromovaný a následně polychromovaný. Představuje středověké opevněné město s pěti věžemi nesoucími šesticípé hvězdy. Městský symbol prošel vývojem, varianta tepaného plechového znaku z věže staré radnice je charakteristická červeno-bílým (heraldicky červeno-stříbrným) šachováním hradeb a střední věže a žlutými (heraldicky zlatými) hvězdami.
Znak byl původně umístěný na věži staré radnice. Po jeho sejmutí v roce 2017 byl objeven původní znak namalovaný do vlhké omítky nejspíše při klasicistní přestavbě věže (1794 či 1817), který plechový znak zakrýval. Při připravované celkové rekonstrukci radnice bude obnoven starší původnější znak. Symbol Zábřeha, renovovaný v původní barevnosti, požehná během slavnostní mše v neděli 25. srpna apoštolský nuncius. Do budoucna se počítá s umístěním historického znaku v interiéru staré radnice.